Kostoľany nad Hornádom
Kostoľany nad Hornádom

Objavme záhady románskej rotundy

Archeologický výskum v Kostoľanoch nad Hornádom potvrdil existenciu rotundy

Archeologický výskum v Kostoľanoch nad Hornádom potvrdil existenciu rotundy

            Archeologický výskum, ktorý prebehol v obci Kostoľanoch nad Hornádom potvrdil existenciu rotundy. Pri kostole sv. Štefana prvomučeníka našli aj staré mince či prsteň približne z 12. – 13. storočia. Ako pre TASR povedal hlavný archeológ spoločnosti Triglav Peter Šimčík, ide o významný nález.

            Pred samotným výskumom realizovali na mieste geofyzikálny prieskum, ktorý už naznačoval nález rotundy s apsidou. Podľa jeho slov v druhej polovici 12. storočia už zrejme stála a neskôr k nej pravdepodobne pristavali menšiu loď. Tú neskôr, keď kopali základy pre novší – stredoveký kostol, využívali ako karner na uschovanie kostí zosnulých.

            „Výskumom sme zachytili hroby z 15. storočia, ktoré rešpektujú obvodovú stenu rotundy, čiže vieme, že samotná stavba už bola postavená pred týmto obdobím,“ povedal s tým, že v jednom porušenom kostrovom hrobe našli aj strieborný prsteň, ktorý datujú približne do 12. storočia. Ako hovorí, preto by ich nálezy starších hrobov ako z uvedeného obdobia neprekvapili. Podľa Šimčíka nájdené mince pochádzajú z čias panovania Žigmunda Luxemburského, Albrechta Habsburského a našli aj stredoveké mince z doby panovania Mateja Korvína. „Celkovo ide o veľmi významný nález pre obec ale aj pre región,“ dodal s tým, že takéto nálezy sa podarí vykopať možno raz za 10 či 20 rokov.

            Ako povedal starosta Anton Medvec, v obci predpokladali, že na tomto mieste kedysi stál sakrálny objekt. Niektorí pamätníci totiž hovorili o tom, že pri výstavbe domu smútku pri kostole narazili na staré murivá, čo napokon potvrdil aj prieskum sondou. „Vo výskume sa ďalej nepokračovalo, lebo na to neboli finančné prostriedky. Vrátili sme sa k tomu znova o dva roky, vtedy sme už urobili výskum väčšieho rozsahu,“ vysvetlil s tým, že k výskumu sa opäť vrátili po dvoch rokoch. „Chceli sme túto rotundu vyskúmať celú, to sa aj podarilo,“ dodal. Archeologický výskum sa mohol uskutočniť aj vďaka podpore Košického samosprávneho kraja, ktorý prispel sumou 1500 Eur.

            Podľa slov starostu obce chcú nálezisko využiť v prospech rozvoja cestovného ruchu a kultúry. Financie sa budú snažiť zohnať aj na úplne dokončenie výskumu. „Je tu ešte zopár detailov, ktoré by bolo dobré v budúcnosti ozrejmiť a určité miesta ešte otvoriť,“ povedal. Časom by mal na mieste vyrásť pôdorys rotundy a v pláne majú tiež pripraviť vizualizáciu tohto objektu. „Pribudne aj nejaká lavička či informačná tabuľa. Je to veľmi pekná lokalita, keď sa to tu ešte viac vyčistí, tak aj s výhľadom na priľahlé údolie Hornádu to bude atraktívne nielen pre občanov, ale aj návštevníkov obce,“ uzavrel starosta.

(zdroj TASR)

Projekt realizovaný vďaka podpore Archeologický výskum v Kostoľanoch nad Hornádom potvrdil existenciu rotundy

Dátum vloženia: 19. 4. 2021 21:11
Dátum poslednej aktualizácie: 19. 4. 2021 21:18
Autor: Správca Webu

Kalednár

Po Ut St Št Pia So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Aktuálne počasie

dnes, piatok 1. 7. 2022
slabý dážď 37 °C 20 °C
sobota 2. 7. slabý dážď 29/16 °C
nedeľa 3. 7. jasná obloha 31/16 °C
pondelok 4. 7. oblačno 34/18 °C

Mobilná aplikácia

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

Voľne k stiahnutiu:

Google

Apple

Sviatok

Dnes je 1.7.2022

Meniny má Diana, Dean, Dejan, Dina, Zian, Dajana, Deana, Kalina, Tabita, Tajana

Zajtra má meniny Berta, Bertín, Bertína